oshin.pl

Według ajurwedy cellulit jest związany z nadmiarem doshy kapha (jedna z trzech zasad metabolicznych łączących umysł i ciało – przyp. red.). Występuje najczęściej u osób z nadwagą, które są bardziej narażone na cellulit. Jednakże doshe vata i pitta mają również wpływ na różne formy, jakie przybiera cellulit.

W przypadku cellulitu typu kapha-vata tkanka jest twarda, bolesna i brak jej elastyczności. Przy typie kapha-pitta tkanka jest słaba i cellulit połączony jest często z żylakami i pękającymi naczynkami. Połączenie kapha-kapha to najczęściej problemy z zatrzymaniem wody w organizmie, co w konsekwencji prowadzi do opuchnięcia skóry.

Najbardziej szkodliwa dla wyglądu skóry jest nieodpowiednia dieta która spowalnia przemianę materii. Prawidłowa dieta wyklucza potrawy wysokokaloryczne oraz te, które zakwaszają organizm, tj. białe pieczywo, cukier, żywność konserwowaną, używki. Ich nadmiar sprawia, że w tkance tłuszczowej odkładają się szkodliwe produkty przemiany materii. Wypełnione nimi komórki tłuszczowe rozrastają się, zbijają w bryłki, a tkanka łączna traci sprężystość.

 

 

Masaże, które pomagają zredukować nadmiar nadmoar tluszczu, wody i uelastycznić tkanki oraz wyszczuplić i ujędrnić ciało:

1. Udvartana (udvarthanam) - podstawowy ajurwedyjski zabieg, stosowany od ponad 500 lat!! niezwykle skuteczny.  Udvartana to energiczny masaż, podczas którego którego masażysta wciera specjalne proszki, pasty z ziół z olejem ajurwedyjskim lub bez.  Masaż wykonywany jest ruchami „zbierającymi” do serca. Rozróżnia się dwa rodzaje udvartany: utsadanę – to delikatniejsza forma masażu, przy którym używa się proszków zmieszanych z olejem i wodą oraz udgharshanę – z użyciem suchych proszków powodujących większe tarcie i związane z nim wytwarzanie ciepła.
Proszki do masażu mają działanie diuretyczne (moczopędne), przeciwzapalne i detoksykujące. Udvartana pobudza krążenie krwi, wygładza nierówności skóry i nadaje jej gładkość oraz blask. Po kąpieli wychodzisz naprawdę lżejsza!

Masaż Udvartana jest pomocny w następujących problemach:

- nieprzyjemny zapach skóry,

- nadmierna potliwosć,

- uczucie ciężkości nóg lub/i ciała,

- zmeczenie, apatia,

- słaba odpornosć organizmu,

- stres, niepokój.

2. Garshan Slim Lakshmi

Zobacz tutaj

3. Garshan Dren Lakshmi

Zobacz tutaj

 

Działanie ziół używanych do mieszanek proszków Udvartana:

Podstawowymi składnikami proszków do masażu są składniki roślinne. Jednym z nich jest owoc o nazwie amla - w starożytnych tekstach ayurvedyjskich uważany za najlepszy środek przeciw starzeniu. Jest bardzo silnym środkiem odmładzającym, zawiera dużo naturalnej witaminy C. Ma średnicę tylko jednego cala, a zawartość witaminy C jest taka sama jak w dwóch cytrynach. Głównie dzięki zawartości witaminy C owoc amli ma właściwości antyoksydacyjne.

Roślina o nazwie Cassia fistula działa z kolei stymulująco na przeminę kolagenu w skórze, odtruwa organizm, oczyszcza jelita. Pomaga przy usunięciu toksyn z komórek do krwi (zwiększając ich przepływ dalej - z krwi do jelit i na zewnątrz organizmu). Glukozydy zawarte w roślinie zwiększają przepuszczalność membrany komórek i działają jak „ rozpuszczalnik” na toksyny. Zioło to działa przeciwzapalnie i ujędrniająco, pozytywnie oddziałuje na metabolizm fibroblastów i syntezę włókien kolagenowych. Punarnava służy skutecznemu normowaniu funkcji nerek i układu moczowego. Posiada działanie moczopędne (odwadniające), przeciwzapalne i lekko rozwalniające. Punarnava znana jest z dobroczynnych właściwości oddziaływania na skórę i tkankę miękką.

Jęczmień jest źródłem wszystkich protein i zawiera szeroką gamę witamin z grupy B, witaminy C oraz pozostałych witamin, minerałów, aminokwasów i aktywnych enzymów, które są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Minerały śladowe oraz zawarte w wyciągach z jęczmienia flawonoidy są doskonałymi przeciwutleniaczami, chroniącymi komórki przed uszkodzeniem przez produkty przemiany materii. Wspomagają też detoksykujące funkcje. Zawarty w jęczmieniu kwas krzemowy wpływa na metabolizm kolagenu i uelastycznia naskórka. Krzem od bardzo dawna jest wykorzystywany, pod postacią ziół, do leczenia stanów zapalnych i schorzeń skóry. Ponadto krzem usuwa z organizmu toksyny, poprawia kondycje tkanki łącznej, wzmacnia zdolność obronną organizmu, zwiększa wytrzymałość tkanki kostnej, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu oraz usuwa podrażnienia i stany zapalne skóry.

© 2021 Oshin - masaż, pilates Bydgoszcz Uwaga! Szukaj masaż, masaz, pilates Bydgoszcz Szkolenia dla masażystów - szkolenia dla masazystow, Pomysł na prezent - karnet na masaż

Search