oshin.pl

Z doshą każdy z nas się po prostu rodzi. Albo jesteśmy szczupli, leniwi, albo grubokościści,  gruboskórni , energiczni, nadpobudliwi...itd. Żadna z dosh nie jest lepsza ani gorsza. Mamy w sobie je wszystkie, jednakże domnuje zazwyczaj jedna z nich. Chodzi o to, by utrzymać równowagę i nie popaść w przesadę, jaką fundują nam tzw. skłonności przypisane danej doshy.

Napisz test (zamieszczony poniżej) jak najobiektywniej odpowiadając na pytania. Największa suma punktów stanowi o dominacji danej doshy. W podroździale DIETA DOSH zamieszczam wskazówki indywidualne dla danej Doshy.

Pamiętaj, że tesy nie zawsze są w 100% poprawne.  Najlepszą odpowiedź nt doshy (prakritti) dostaniesz od doświadczonego konsultanta lub lekarza medycyny ajurwedyjskiej, który sprawdzi Twój puls, język, oczy, skórę.  Dowiesz się też nt. Twojej obecnej nierównowagi (vikritti) i dobranych do Ciebie zaleceniach (dieta, ćwiczenia, praktyki, masaże )

 

Krótka charakterystyka DOSH

VATA - to powietrze i przestrzeń (eter).Jest szorstka, sucha, ruchliwa, zimna. Odpowiada za funkcje ruchowe ciała, takie jak oddychanie, krążenie krwi, przesuwanie pokarmu w narządach trawiennych, przesyłanie impulsów nerwowych. Na poziomie emocjonalnym odpowiada za kreatywnosć, elastyczność, odczuwanie lęków i obaw. Osoby typu Vata są ruchliwe, energiczne i szybko działają. Mają lekką budowę ciała i szybką przemianę materii. Podstawową cechą jest zmienność. 

PITTA - to ogień i woda. Jest gorąca, kwaśna ostra. Odpowiada za metabolizm, procesy trawienia, odczuwanie głodu i pragnienia. Na poziomie emocjonalnym przypisana jest takim cechom jak: odwaga, ambicja, złość, duma, zazdrość, siła woli. Osoby typu Pitta są średniej budowy ciała, są ambitne, bystre, wygadane, mają przenikliwy umysł i posiadają zdolnosć koncentracji.

KAPHA - to ziemia i woda. Jest solidna, ciężka, stała, lepka, chłodna. Odpowiada za spoistość konstrukcji ciała, tj. za mięśnie, tkankę tłuszczową, ścięgna, kości. Rządzi takimi emocjami jak miłość i poświęcenie. Skąpstwo i zazdrość. Ulokowana głównie w górnej części ciała. Osoby typu Kapha charakteryzują się silną budową ciała, siłą fizyczną oraz wytrwałością. Często cierpią na nadwagę.

Testy:

© 2021 Oshin - masaż, pilates Bydgoszcz Uwaga! Szukaj masaż, masaz, pilates Bydgoszcz Szkolenia dla masażystów - szkolenia dla masazystow, Pomysł na prezent - karnet na masaż

Search