Czy masaż może uzależniać?

Moi szanowni klienci, często, pół-żarem, pół-serio mówią po masażu: „nie mogę tak często  przychodzić, bo jeszcze się uzależnię” 🙂 Odpowiadam wtedy krótko: „ a cóż złego jest w uzależnieniu od przyjemności, która na dodatek ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne?” A zastanawialiście się jaki wpływ ma codzienny stres, któremu większość z nas ulega?

Dzisiaj chciałabym poruszyć ten temat i nieco go rozbudować, podpierając oczywiście badaniami.

Żałuję bardzo, ale hormony szczęścia (endorfiny, dopamina, serotonina, melatonina) nie uzależniają (niestety) 🙁 Uwalniają się na krótko, podczas czynności, które lubimy (bieganie, trening, seks, jogging, masaż, jedzenie wykwintnych potraw i…czekolady). Mają natomiast zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy i pełnią bardo ważne funkcje w naszym organizmie; dlatego, zamiast chemicznych leków o podobnym działaniu (leki opioidowe) polecam naturalną formę ich uwalniania 😉 Wszyscy wiemy, że dobry nastrój, samopoczucie i kondycja psychofizyczna to bardzo ważny element naszego zdrowia, wpływający na jakość naszego życia i wszelkie motywacje do działania na wielu poziomach.

Czym są endorfiny, kiedy zostały odkryte i parę innych szczegółów przeczytacie tutaj.

A czym są i jak działają hormony stresu ?

Hormony, wydzielane poprzez organizm podczas stresu to m.in.: kortyzol, adrenalina i noradrenalina.

Zadaniem hormonów stresu jest zapewnienie stanu gotowości organizmu w sytuacjach stresowych. Jednak przedłużający się stres, a co za tym idzie – ciągłe działanie hormonów stresu, może doprowadzić do rozwoju m.in. chorób układu krążenia  (nadciśnienie, arytmia, zaburzenia tętna) i otyłości. Ale nie tylko.

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

Życzę Wam, z całego serca byście jak najczęściej uzależniali się od dobrego nastroju, ćwiczeń fizycznych, zdrowego jedzenia, dobrej muzyki,  przyjemnych zapachów, świetnego masażu i dawali sobie tego jak najwięcej ! Redukujcie stres do minimum a podnoście poziom szczęścia do maksimum!

Monika, Centrum Masaży i Szkoleń OSHIN.

Masażystka, terapeutka, konsultantka ajurwedy, trener, coach, szkoleniowiec i szczęśliwa kobieta 🙂

Idź do góry