Terapia czaszkowo – krzyżowa (craniosacral therapy) – jest to bardzo ciekawa technika, która polega na dosyć nietypowym masażu kości czaszki, które wbrew pozorom wcale nie są ze sobą sztywno zrośnięte.
Masaż pozwala przynieść ulgę w niektórych dolegliwościach w rejonie głowy i uregulować przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego zarówno w czaszce jak i kanale rdzenia kręgowego.
Wskazania do terapii:
Bóle i zawroty głowy, migreny, kłopoty ze wzrokiem i słuchem, nawracające zapalenia uszu u dzieci i dorosłych, zapalenia zatok, napięcie i bóle w stawie żuchwowym, wybicie szczęki, wady wymowy, zgrzytanie zębami, wady zgryzu.
Bóle kręgosłupa i pleców, zapalenie korzonków, rwa kulszowa, skoliozy, wszystkie urazy powypadkowe, bolesne napięcie barków, powypadkowy uraz odgięcia kręgosłupa. Psychozy, autyzm, kłopoty z koncentracją, zaburzenia osobowości, nadpobudliwość u dzieci i dorosłych, stres, dysleksja, kłopoty w szkole – z nauką i z koncentracją. Poza tym pogłębia oddech u astmatyków, likwiduje niezidentyfikowane bóle brzucha, pomaga w chorobie Meniera, poprawia krążenie, pracę układu limfatycznego i likwiduje urazy poporodowe.
Szokujące w tej metodzie jest to, że często bóle wyraźnie się zmniejszają albo nawet ustępują już po pierwszym zabiegu.
Na czym polega?
Terapia ta polega na delikatnym manipulowaniu i uciskach w obrębie czaszki, kręgosłupa i kości krzyżowej w celu przywrócenia naturalnego rytmu i dostrojenia organizmu. Układy nerwowe i krążenia zaczynają funkcjonować bez zarzutu. Powracają naturalne uzdrawiające siły organizmu.
Twórcą terapii był William Sutherland, który w 1939 roku odkrył szczególne właściwości ludzkiej fizjologii i nazwał je 'pierwotnym mechanizmem oddechowym’. Podstawowe jego założenie głosiło, że ośrodkowy system nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają stałym rytmicznym ruchom i stanowią one istotną cechę charakterystyczną ludzkiego
życia i zdrowia. Zakładał, że dla całkowitego zdrowia konieczne jest, aby pierwotny mechanizm oddechowy nie był uszkodzony i poruszał się własnym, naturalnym rytmem.
Każde ograniczenie tego ruchu może stać się przyczyną choroby, ponieważ układ nerwowy reguluje pracę wszystkich narządów.
Czas trwania zabiegu terapeutycznego: do 60 min.
Istnieje możliwość wykupienia karnetu na 5 lub 10 zabiegów.
5 wizyt – 5% rabat, 10 wizyt- 10% rabat
Na efekty terapii trzeba cierpliwie poczekać. Niekiedy trwa ona miesiącami, jest to bardzo indywidualne. To nie jest masaż. Zabieramy na przebranie wygodny strój, (np dres i t-shirt ) i skarpetki na zmianę, by czuć się komfortowo.
Czym dokładniej jest terapia przeczytacie w dziale Czytenia, czyli tutaj: TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA
Jak wygląda Terapia czaszkowo- krzyżowa? Polecam wywiad z Justyną Sadowską, moją nauczycielką.