BIAŁY SEZAM – zdrowotne właściwości i zastosowanie
Dla tych, którzy lubią łatwe, sprawdzone czyli skuteczne domowe przepisy na zdrowie i młodość
Sezam należy do jednej z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Stosowany był jako lek już w starożytnym Egipcie i Babilonie. Obecnie równie śmiało możemy wykorzystać go w leczeniu jak i profilaktyce. Ziarna sezamu posiadają naprawdę cudowne właściwości i powinny zostać wplecione w codzienne menu w postaci zarówno sypkiego sezamu jak i postaci oleju, tłoczonego na zimno.Czyste złoto w płynie dla naszego zdrowia !!!
WŁAŚCIWOŚCI:
- działa antyreumatyczne
- wspomaga wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksycznych produktów przemiany alkoholu,
- wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej ,
- łagodzi dolegliwości związane z menopauzą,
- przyciemnia naturalnie włosy,
- działa antymiażdżycowo,
- poprawia stan dziąseł i zębów oraz redukuje płytkę nazębną,
- obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi,
- działa przeciwcukrzycowo,
- przeciwdepresyjnie,
- antynowotworowo,
- chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania (posiada naturalny filtr)
Jak widać te malutkie nasionka posiadają w sobie ogromną moc. Poniżej kilka ważnych uwag związanych z samym sezamem:
Najlepiej zaopatrywać się w sezam niełuskany i ekologiczny. Sezam łuskany nie zawiera tylu cennych składników co niełuskany.
Sezam najlepiej zmielić bezpośrednio przed konsumpcją. Takie zmielone nasiona sezamu będą łatwiejsze do strawienia a co za tym idzie więcej dobra nasz organizm przyswoi. Można zastosować elektryczny jak i mechaniczny młynek np. do kawy.
Zmielony sezam idealnie nadaje się również jako naturalny peeling do twarzy i ciała
Olej sezamowy musi być nierafinowany oraz tłoczony na zimno. Najlepiej, by był ekologiczny.
Olej spożywamy wyłącznie na zimno jako np. dodatek do sałatek czy po prostu pijąc z łyżeczki. Absolutnie nie podgrzewamy, nie smażymy na nim ect.
Ze względu na takie szerokie spektrum działania warto jak najszybciej wdrożyć sezam do swojej diety. Nie powinno być to trudne zważywszy na fakt, że sezam jest po prostu pyszny. Możesz go lekko uprażyć i dodawać do sałatek. Łyżeczka sezamu dziennie zaspokoi zapotrzebowanie na niezbędne kwasy tłuszczowe. Ajurweda poleca też przy wypadaniu włosów.
ZASTOSOWANIE:
Olej sezamowy może być stosowany do smarowania i masażu bez rozcieńczenia w postaci czystej lub jako składnik przy tworzeniu mieszanek.
Doskonały jako dodatek do wzbogacenia kosmetyków (balsamy, maseczki, kremy).
Stosuje się go również w postaci aplikacji, kompresów i okładów. Ma właściwości rozgrzewające, oczyszczające, reguluje pracę gruczołów łojowych.
Codzienny automasaż ciepłym olejem sezamowym (Abhyanga) pomaga w gromadzeni się toksyn fizjologicznych, smarowaniu i zwiększeniu elastyczności mięśni, tkanek i stawów.
Nie zaleca się stosować oleju sezamowego w przypadku zapaleń skórnych (wówczas polecam olej z neem, czarnuszki i inne)
Szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, najbardziej znany w kuchni azjatyckiej. Dodawany do potraw pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz hamuje syntezę i wchłanianie cholesterolu dzięki właściwościom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz sezaminy. Olej sezamowy zachowuje najlepsze właściwości do temp. 70 stopni Celsjusza. Najlepszy do sałatek, past, zimnych i letnich potraw.
Zewnętrznie:
– smarować miejsca problemowe,
– sporządzać kompresy (10-15 kropli dodać do łyżki oleju z pestek winogrona, — nasączyć gazę, nałożyć na bolące miejsce i owinąć bandażem),
– stosować jako składnik maseczek,
– mieszać z kremami, balsamami lub oliwką,
– maseczki przy suchej, zmęczonej, zwiotczałej skórze.
– codzienny masaż ciała, głowy i stóp.
Rozkład kwasów tłuszczowych w 100g:
– palmitynowy 8,0 %
– stearynowy 4,0 %
– oleinowy 40,0 %
– linolowy 42,7 %,
– linolenowy 2,0 %
CODZIENNA TERAPIA OLEJOWA– płukanie jamy ustnej:
Terapia olejem sezamowym jest prostą, a jednocześnie skuteczną metodą oczyszczania krwi.
Ma pozytywny wpływ na wiele schorzeń włączając w to choroby krwi, płuc i wątroby, zębów i dziąseł, bóle głowy, choroby skóry, problemy jelitowe, problemy z apetytem, bóle serca i nerek, schorzenia nerwowe, problemy z pamięcią, problemy kobiece, opuchliznę twarzy oraz worki pod oczami.
Terapia polega na ssaniu oleju w ustach.
Rano, najlepiej zaraz po przebudzeniu lub przed śniadaniem, weź do ust 1 łyżkę oleju, płukaj nim usta i przelewaj pomiędzy zębami przez minimum 4-5 minut. Pozwoli to na jego dokładne wymieszanie ze śliną i uaktywni enzymy. Enzymy wyciągną z krwi toksyny. Ważne, by nie połykać oleju- tylko go wypluć ! W celu uzyskania najlepszych efektów powtórz proces jeszcze dwukrotnie, po czym zalecane jest umycie zębów i wyszorowanie języka.
ZE SWOJEJ STRONY OFERUJEMY sprawdzony, ekologiczny, zimnotłoczony olej oraz peeling z ziaren sezamu.
Zapraszamy też na masaże z jego udziałem (nie tylko ajurwedyjskie) oraz włączyć automasaż, jako codzienną rutynę przed porannym prysznicem.
Klasyczne teksty ajurwedy uważają, że codzienny masaż olejkiem nadaje skórze miękkość i połysk, a także pozwala utrzymać młodość. Skóra jest głównym producentem hormonów dokrewnych i jest połączona z każdą częścią ciała przez tysiące nerwów skórnych. Codzienny masaż olejem może więc zrównoważyć jednocześnie układ nerwowy i hormonalny.
Chętnie nauczymy Cię, jak go robić 🙂
A teraz czas na deser sezamowy, któż go nie zna? – pyszna chałwa – niebo w gębie!
Smacznego !
Zakupy:olej: https://sklep.oshin.pl/produkt/olej-sezamowy-bio/
Peeling:https://sklep.oshin.pl/…/peeling-z-sezamu-do-twarzy-i…/
Masaże:https://www.oshin.pl/masaze/masaze-ajurwedyjskie
Źródło: internet: rytmynatury.pl , sklep.oshin.pl,
Książka: Adreas Moritz „Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania”